SŁOWIAŃSKIE CZARY (CZAKRY) – CZYLI CENTRA ENERGETYCZNE

Słowiańskie czary (czakry)

Słowiańskie czary (czakry) – czyli centra energetyczne

Gimnastyka Słowiańska podobnie jak joga i inne wschodnie praktyki bazuje na przepływie energii przez ciało, dzięki czemu jest drogą do zdrowia. Pobieramy życiodajną energię z powietrza, wody, ziemi, pożywienia oraz słońca i księżyca. Przez nasz organizm przechodzą liczne kanały energetyczne. W miejscach krzyżowania się ich dróg umiejscowione są tzw. czakry – centra (okręgi) wirującej energii, w słowiańskiej kulturze nazywane również czarami, czyli naczyniami wypełnionymi energią. 

W odróżnieniu od wschodnich nauk, słowiański system zawiera nie 7 lecz 9 czakr. Siedem z nich umiejscowionych wzdłuż kręgosłupa tak jak w systemie wschodnim, a dodatkowe dwie leżą w okolicach pach i są związane z pierwiastkiem męskim i żeńskim. Tworzą w ten sposób charakterystyczny krzyż przepływu energii. 

system czakr
system czakr

Trzy światy gimnastyki słowiańskiej -
Świat dolny, Świat średni, Świat górny

Każda czakra jest odpowiedzialna za dostarczanie energii do poszczególnych części ciała, wpływa więc na zdrowie konkretnych organów oraz na stan naszych emocji. Zatem od razu możemy się domyślić, że jeśli któreś centrum jest zablokowane i energia nie przepływa przez nie prawidłowo zaczynamy chorować fizycznie lub mieć problem z emocjami.

Czary rzutują na siebie nawzajem. Łączymy je w trzy grupy. Każda grupa przynależy do tzw. krynicy siły, które odpowiadają trzem światom w Gimnastyce Słowiańskiej.

bogini matka

Bogini Matka

Trzy pierwsze czary należą do Świata Dolnego Nawi i należą do Krynicy, która zaznaczona jest na haftach ludowych krzyżykiem na wysokości brzucha.
Odpowiedzialne są za fizyczny stan ciała człowieka. Zarządzają podstawowymi potrzebami związanymi z przetrwaniem takimi jak poczucie bezpieczeństwa, jedzenie, sen, rozmnażanie, determinacja, utrzymanie kontroli.
Silnie powiązane są z materią.
Odpowiadają za uziemienie i zapewniają połączenie z naturą.
Generują energię o niskiej częstotliwości.

W słowiańskiej terminologii nazywają się:
Źródło
Początek 
Życie 

żytnia baba

Żytnia baba

Trzy środkowe centra energetyczne należą do słowiańskiego Świata Średniego Jawi, czyli tej przestrzeni, która związana jest z życiem wśród ludzi i innych istot żywych tutaj na Ziemi.
Krynica Siły odpowiedzialna za te 3 czary zaznaczana jest na wysokości klatki piersiowej.
 Są to tak zwane czary emocjonalne.
Generują energię średniej częstotliwości.

Należą do nich:
Piersi
Miłość (Łada)
Serce (Lelja) 

Kolęda

Kolęda

Górne trzy centra energetyczne należą do świata Slawi – chwały i przodków, który prostą drogą prowadzi do słowiańskiego świata czystego ducha i najwyższych Bogów - Prawi.
Przynależą do Krynicy mieszczącej się na wysokości głowy.
Slawi to obszar związany ze sprawczym myśleniem i wyższymi uczuciami.
Praca nad tymi czarami powoduje, że stajemy się współtwórczyniami. Paniami swojego ciała, a nie niewolnicami.
Potrafimy spojrzeć na rzeczywistość z innej, wyższej perspektywy.
Generują energię wysokiej częstotliwości.

Należą do nich:
Usta
Czoło
Korona

Każda poszczególna czara ma swoje miejsce, kolor, znaczenie i organy za które odpowiada.

Każdej czarze możemy również przyporządkować kamień, który będzie ją równoważył. Na tej zasadzie tworzone są tzw. bransoletki czakralne (dostępne tutaj na stronie w zakładce sklep), czyli bransoletki z kamieni odpowiadających wszystkim centrom energetycznym w celu zrównoważenia przepływu energii przez nasze ciało.

 

01

Źródło

pierwsze centrum energetyczne znajduje się w okolicach kości ogonowej i krocza. Jego żywioł to ziemia. Poprzez tą czarę pobieramy życiową energię właśnie z Ziemi. Kojarzone jest z kolorem czarnym i czarno-czerwonym. Odpowiada za układ kostny i wydalniczy. Stymuluje nogi, odbyt, jelito grube. W układzie hormonalnym reprezentowane jest przez nadnercza. W sferze emocjonalnej związane jest z poczuciem bezpieczeństwa, pewnością siebie oraz umiejętnością odpuszczania.

ŹRÓDŁO

kolor czarny/czarno-czerwony

Kamień: GRANAT

Granat

pomaga stymulować kreatywność i przenosić pomysły z umysłu na rzeczywiste projekty. Ten kamień jest ogromną pomocą w uwolnieniu się od paniki lub niepokoju. Umieszczony pod poduszką, granat ma złagodzić złe sny. Granat jest przydatny w kryzysie, szczególnie w sytuacjach, w których wydaje się, że nie ma wyjścia lub gdy życie jest podzielone. Wzmacnia i aktywuje instynkt przetrwania, wnosząc w takie sytuacje odwagę i nadzieję.

02

Początek

druga czakra znajduje się w okolicy łonowej. Kojarzona jest z kolorem czerwonym i wodą jako żywiołem. Odpowiada za układ rozrodczy i moczowy. Gruczoły wydzielania wewnętrznego związane z tą czakrą to gonady. Wpływa więc na macicę, jajniki, jądra, pęcherz moczowy i nerki. Odpowiada za Tworzenie nowego życia. Przez tę czakrę kobieta przyjmuje męską moc. To centrum naszej kreacji i twórczości. 

POCZĄTEK

 kolor czerwony

Kamień: JASPIS CZERWONY

Jaspis czerwony

ma działanie wspomagające ciążę oraz sfery erotyczne. Jaspis czerwony pomaga w ustatkowaniu się, wspomaga założenie rodziny oraz tworzenie stałych relacji zarówno przyjacielskich jak i partnerskich. W sprawach rodzinnych i towarzyskich wspomaga zaufanie oraz harmonię, przynosi spokój i gasi konflikty. Jaspis czerwony doskonale sprawdzi się w roli talizmanu poprawiającego relacje zawodowe, rodzinne oraz towarzyskie. Wykazuje duży wpływ na silną wolę, przekazuje i odbudowuje utraconą energię psychiczną. Pomaga zachować wewnętrzną równowagę.

03

Życie

trzecia czakra umiejscowiona jest nad pępkiem. Kojarzona z kolorem żółto-pomarańczowym. Odpowiada za wyższe partie układu pokarmowego: żołądek, wątrobę, woreczek żółciowy i trzustkę również jako część układu hormonalnego. Żywiołem powiązanym z tym centrum energetycznym jest ogień utożsamiany również z ogniem trawiennym. W sferze emocji  trzecia czakra odpowiada za siłę woli, determinację i poczucie kontroli.

ŻYCIE

kolor żółto-pomarańczowy

Kamień: KARNEOL

Karneol

dodaje odwagi potrzebnej do przezwyciężenia trudności i obrony sprawy. Promuje idealizm, poczucie wspólnoty i pragmatyzm Jego odważna energia przynosi przypływ ciepła i radości, które trwają, stymulują i dodają siły. Znany jako kamień motywacji i wytrwałości, przywództwa i odwagi. Znany jako Kamień Wytrzymałości, łagodny, ale żywotny stymulator chi lub Siły Życiowej, przynoszący siłę fizyczną i energię, wytrzymałość, skupienie i determinację. Jego stała częstotliwość uspokaja, tworząc trwałą, stabilną energię do poprawy zdrowia, wyznaczania celów i podążania za ich realizacją. Pomaga stawić czoła nieprzyjemnym zadaniom i dodaje odwagi by móc naprawić krzywdy wyrządzone innym ludziom Jest kamieniem pasji, przydatnym w przywracaniu libido oraz manifestowaniu twórczych pomysłów. Zapewnia żywe przywoływanie snów.

04

Piersi

czwarte centrum energetyczne wchodzące już w skład świata Jawi mieści się w klatce piersiowej na wysokości serca. Wpływa bezpośrednio na serce i płuca oraz cały układ krwionośny. Powiązane jest z grasicą, jako częścią układu dokrewnego. Odpowiada za proces metabolizmu tlenowego organizmu. Kolorem tej czakry jest złoty, a żywiołem powietrze. W sferze emocji związana jest z umiejętnością kochania zarówno siebie jak i innych oraz współodczuwania.

PIERSI

kolor złoty

Kamień: CYTRYN

Cytryn

jest kamieniem szczęścia i sukcesu. Najbardziej znany jest ze swojej zdolności przyciągania radości, kreatywności i dobrobytu. Używany jako kryształ oczyszczający cytryn usuwa również negatywną energię ze swojego otoczenia. Nazywany Kamieniem Kupca ze względu na swoje właściwości zwiększające ilość gotówki, lśniący żółty Cytryn nie tylko pomaga w zdobywaniu bogactwa, ale pomaga w jego utrzymaniu. Jest również popularny wśród artystów, ponieważ pobudza kreatywność i wyobraźnię. Od starożytności do dnia dzisiejszego uważano, że ten kamień pomaga mówcom stać się odważnymi i elokwentnymi.

05

Miłość (ŁADA)

piąta czakra w słowiańskim systemie energetycznym umiejscowiona jest w okolicach prawej pachy i obejmuje swoim działanie całe ramię, dół pachowy z znajdującymi się tam węzłami chłonnymi oraz staw barkowy. Silnie powiązana z męską energią i połączeniem z całym męskim rodem oraz rytmem słońca. Odpowiada za sprawczość, percepcyjne postrzeganie i poznawanie świata oraz za objawienie wiedzy. Promienieje miłością dobrocią i czułością. Kolor zielony.

MIŁOŚĆ (ŁADA)

kolor zielony

Kamień: AWENTURYN

Zielony awenturyn

znany w świecie kamieni szlachetnych jako jeden z najszczęśliwszych kamieni, zaprasza do twojego życia szczęście i dobrobyt. Jego właściwości przynoszące szczęście są tak potężne, że wystarczy znajdować się w pobliżu zielonego awenturynu, aby czerpać z niego korzyści. Ten kamień nie tylko przynosi szczęście, ale także szansę, pobudzając Cię do uwolnienia się od starych nawyków i wzmacnia pewności siebie

przekazując odwagę i siłę fizyczną noszącemu. Jednak ze względu na świecący i żywy kolor jest również powiązany z pasją, miłością i pożądaniem. 

06

Serce (LELJA)

szóste centrum energetyczne, również występujące jedynie w słowiańskim systemie, umiejscowione jest w okolicach lewej pachy i analogicznie do czakry piątej, obejmuje lewe ramię, dół pachowy z węzłami chłonnymi oraz lewy bark. Kolorem przypisywanym tej czakrze jest jasny niebieski. Związana jest z kobiecą energią i żeńską linią rodu. Powiązana z rytmem księżyca. Wpływa na pracę serca oraz odbiór i przekazywanie energii intuicji. Dzięki niej powstają przeczucia. Opowiada za tajność wiedzy i bogactwo rodziny.

SERCE (LELJA)

kolor jasnoniebieski

Kamień: AKWAMARYN

Akwamaryn

ucieleśnia wszystkie rzeczy związane z morzem, a także te związane z Niebem, które odbijają się na powierzchni wody. Staje się lustrem odbijającym się w nieskończoność, umożliwiającym odkrywanie ukrytych znaczeń rzeczywistości. Jako kamień symetrii sprzyja medytacji i objawieniu, kamień proroków, szamanów, uzdrowicieli i mistyków. Pozwala nam również odkrywać najciemniejsze głębie naszych dusz, twarzą w twarz z samym sobą i z innymi. Związany z czakrą gardła, akwamaryn pomaga przezwyciężyć strach przed mówieniem. Emituje delikatną i współczującą energię, promującą umiar i odpowiedzialność za swoje czyny. Inspiruje ludzi osądzających do większej tolerancji i pomaga tym, którzy są przytłoczeni odpowiedzialnością, znaleźć porządek. Akwamaryn, kamień sprawiedliwości, wykorzystuje kompromis i negocjacje oraz daje cichą odwagę i jasne, rozsądne słowa w sytuacjach konfrontacyjnych.

07

Usta

czakra siódma zlokalizowana w okolicach gardła. Jej kolor to ciemny niebieski. Oddziaływuje na kręgi szyjne, gardo i jamę ustną oraz tarczycę i przytarczyce  jako gruczoły dokrewne. Związana jest z piątym żywiołem zwanym eterem. Odpowiada za przemianę myśli w mowę i wytwarzanie energii dźwiękowej. Usta są również miejscem twórczego manifestowania siebie poprzez pismo, dźwięk lub obraz. W sferze emocjonalnej odpowiada za wyrażanie opinii, komunikowanie potrzeb i porozumiewanie się z innymi

USTA

kolor ciemnoniebieski

Kamień: LAPIS LAZULI

Lapis lazuli

to potężny kryształ zwiększający aktywność intelektualną, pobudzający pragnienie wiedzy i nauki. Noś ten kryształ przy sobie lub jako biżuterię, aby przyciągnąć sukces, awans i trwałe uznanie w swojej dziedzinie. Jego zdolność do stymulowania i wzbogacania umysłu zwiększy prawdopodobieństwo osiągnięcia Twoich celów. Ten kamień pomoże ci uzyskać dostęp do wiedzy o poprzednich wcieleniach i zainspiruje do osobistego postępu. Przynosi harmonię w trudnych związkach.

08

Czoło

ósme centrum energetyczne steruje pracą naszego mózgu. Jest ośrodkiem zdolności intelektualnych. Mieści się na wysokości trzeciego oka , czyli punktu między brwiami. Kolorem tej czakry jest fioletowy (indygo).  Odpowiada za funkcjonowanie oczu, uszu, nosa i przysadki mózgowej jako gruczołu hormonalnego i podwzgórza jako splotu nerwowego. Ściśle związane z intuicją i jasnością myślenia.

CZOŁO

kolor indygo

Kamień: AMETYST

Ametyst

to potężne narzędzie kojące umysł i emocje, który od tysięcy lat używany jest jako pomoc w przezwyciężaniu nałogów. Nazwa „ametyst” pochodzi od greckiego słowa amethystos, które tłumaczy się jako „trzeźwy”. Od wieków ten kryształ reprezentuje samokontrolę i trzeźwość. Znany z tego, że pomaga przezwyciężyć uzależnienia. Ametyst odkrywa głębiej zakorzenione problemy, które prowadzą do uzależnienia w pierwszej kolejności. Pomaga je zrozumieć, a następnie uwolnić. Zapewnia uspokajający efekt, który chroni przed stresem i negatywną energią, zachęcając Cię do znalezienia wspierającego i stabilnego środowiska, w którym możesz się rozwijać.

09

Korona

Ostatnia czakra w naszym ciele promienieje białym światłem. Umiejscowiona na szczycie głowy odpowiada za pracę układu nerwowego oraz szyszynki jako części systemu wydzielania wewnętrznego. Związana z duchowością, wiarą i odczuwaniem połączenia z Nieskończonością. Przez to najwyższe centrum energetyczne przychodzą do nas informacje o wsparciu od Przodków i Bogów tak często wspominane w afirmacjach Gimnastyki Słowiańskiej. Poprzez tą czakrę łączymy nasze ludzkie życie z boskim światem Prawi i otrzymujemy moc Stwórcy.

CIEMIĘ

kolor biały

Kamień: KAMIEŃ KSIĘŻYCOWY

Biały Kamień Księżycowy

niesie energię nowiu u szczytu swojej mocy, stymulując percepcję psychiczną, wizję i pracę ze snami. Może wzmacniać emocje, aktywując energię kundalini u kobiet i równowagę emocjonalną u mężczyzn, a u dzieci pomaga odpędzić koszmary lub bezsenność. Kamień księżycowy to przede wszystkim talizman wewnętrznej podróży, zabierający nas w głąb siebie, aby odzyskać to, czego brakuje, a następnie wydobyć je na światło dzienne. Od najdawniejszych czasów kamień księżycowy był namacalnym połączeniem z magią księżyca – amuletem ochrony dla podróżników, kanałem przepowiedni i drogą do mądrości. Nasze więzi z księżycem są silne. W miarę jak rośnie i słabnie w cyklicznej doskonałości, tworzy przypływy i rytmy naszej matki Ziemi ,oraz wpływa na nasze zachowania, emocje i duchowy wzrost. Kamień księżycowy uspokaja i dodaje otuchy, ucząc nas naturalnych rytmów życia.

"Przestrzeń ponad naszą głową"

DUSZA I DUCH

Słowiański system energetyczny mówi jeszcze o dwóch centrach, które są poza fizycznym ciałem ludzkim i należą właśnie do wspomnianego wcześniej Świata Prawi. Są to tak zwane czakry duchowe DUSZA i DUCH, które jednoczą  z Najwyższą Mocą. Umiejscowione są w przestrzeni ponad ludzką głową. Dusza znajduje się około 15 cm nad ciałem, emituje złoto-białą energię i przenika nasze pole elektromagnetyczne. Dzięki Duszy człowiek łączy się ze światem Boskim. Duch natomiast umiejscowiony jest ponad naszą aurą i nie ma barwy. Zawiera wszystkie informacje o konkretnej osobie. Zapewnia połączenie z przodkami i przechowuje wspomnienia poprzednich wcieleń. Wykonywany w Gimnastyce Słowiańskiej układ dłoni nad głową tzw. pączek jest właśnie próbą połączenia z tymi dwoma centrami energetycznymi Świata Prawi.

ŁADA I LELJA

Patrząc na słowiański system czakr widać jak Gimnastyka pracuje kolejno nad każdym centrum energetycznym np. nadgarstki, które trzymamy na nadnerczach mają za zadanie uziemić nas, zakorzenić, gdyż właśnie nadnercza związane są z pierwszą czakrą. Ruch miednicy do tyłu w ćwiczeniach Świata Górnego jest niczym innym niż masowaniem jajników, które związane są z czakrą Początek.  Wzmacnianie mięśni brzucha wiąże się z trzecim centrum energetycznym. Otwieranie klatki piersiowej oddziałuje na Percy, a uwypuklanie ramion i masowanie węzłów chłonnych pod pachami wiąże się nierozerwalnie z męskim i żeńskim centrum energetycznym Łada i Lelja. Odchylanie głowy w tył oraz głaskanie szyi wzmacnia siódmą czakrę. Nad dwoma ostatnimi centrami pracujemy natomiast poprzez automasaż głowy i pracę z afirmacją.

BLOKADY

Jeśli w naszym ciele cały system energetyczny działa poprawnie, wszystkie kanały przepływu energii są drożne, bez blokad, to możemy mówić o pełnym zdrowiu. Owo całkowite zdrowie jest stanem, do którego dążymy. Pomaga nam w tym praktyka Gimnastyki Słowiańskiej. Wszystkie ćwiczenia mają za zadanie nie tylko wpłynąć na nasze ciało fizyczne, ale również na swobodny przepływ energii, który równoważy i uzdrawia. Jeśli w naszym organizmie choruje jakiś narząd lub doskwiera nam coś w sferze emocjonalnej, jest to niewątpliwie efekt zablokowania odpowiedniej czakry. Warto więc świadomie podchodzić do swojego zdrowia i poszukiwać przyczyn chorób głębiej. Trzeba również zdawać sobie sprawę, że zdrowe ciało, to takie, w którym wszystkie centra energetyczne działają poprawnie. Każda czakra połączona jest bowiem z innymi leżącymi w sąsiedztwie i wszystkie są od siebie zależne. Działa to na takiej samej zasadzie, jak ciąg rur przez które przepływa woda. Jeśli zatkamy przepływ w jednym miejscu, to dalsze partie rurociągu nie będą miały wody, a wcześniejsze będą miały jej za dużo. Jeden niedrożny punkt spowoduje, że cały system będzie działał wadliwie. Dokładnie tak samo jest z naszym ciałem.

RÓWNOWAGA

Warto więc ćwiczyć Gimnastykę łącząc ze sobą pozycje wszystkich trzech słowiańskich Światów, gdyż każdy z nich dba o równowagę w obrębie innych trzech czakr. Praktyka Świata Dolnego pielęgnuje zdrowie Źródła, Początku i Życia. W Świecie średnim skupiamy się na Percy, Łada i Lelja. Świat Górny natomiast to balansowanie Ust, Chelo i Wiosny, co prowadzi nas do połączenia z Nieskończonością, ale tylko pod warunkiem, że wszystkie niższe czakry będziemy mieć w równowadze. Nie można bowiem rozwijać się duchowo nie mając korzeni.

BIBLIOGRAFIA:

Katarzyna Uramek „Gimnastyka Słowiańska – podróż do esencji kobiecości” Bielsko-Biała 2022
Gienadij Adamowicz „Gimnastyka słowiańskich czarownic” Katowice 2022

BODY MIND SOUL PRACTICE

SLAVIC MOTION

Koszyk
Przewiń do góry